logo

14 Eylül 2023

CHP, Tokmacıklı’nın isyanı için harekete geçti

İlçemize bağlı Tokmacık Köyü’nde geçtiğimiz hafta aniden bastıran sağanak yağış sonrası sel oluşmuş, dağdan inen sel suları köydeki sokaklara inmişti. Yaşanan sel sonrası bazı köylülerin saman balyaları ve buğdayları zarar gördü.

CHP Isparta Milletvekili H.Yalım Halıcı yaşanan felaketle ilgili konuştu. Halıcı, “Köylülerimiz haklı olarak isyan ediyor. Uzun yıllardır buraya taşkın koruma yapılması gerekiyordu. Ancak halen harekete geçilmiş değil. Başta Tokmacık olmak üzere sel tehlikesiyle karşı karşıya olan bütün köy ve yerleşim birimlerimizde önlem alınması gerekiyor. DSİ bunu planlarına koymuştu ancak aradan geçen zamanda halen harekete geçmedi. Konuyu Meclis Gündemine de taşıyacağım” dedi.

Yalım Halıcı, açıklamasında Tokmacık Köyü’nün nüfusunun 3’te 2’sinin göç ettiğini belirterek “Tüm köylerimizin 15 yıllık nüfus kaybı %35 civarındayken, %65’lik oranıyla Tokmacık Köyümüz, Yalvaç’ın en çok göç veren köyü durumunda. Oysa yerinde kalkınmayla köylüyü korumak, üretim süreçlerini maddi ve manevi olarak desteklemek gerekirken yaşanan zamlar ve tarımsal desteklerin yetersizliği insanlarımızı çaresiz bıraktı. Bu sorunları çözmez; köylülerimizi yerinde kalkındırmaz ve planlı tarımla üretimi artırmazsak ülkece çok daha zor günler yaşayacağız. İktidar ve yerel yönetimler biran önce felaketlere karşı gerekli tedbirleri almalı.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.