logo

03 Ekim 2023

CHP Senirkent İlçe Başkanı Ercan Yalçın: Esnafın yaşamasına köstek değil destek olun

CHP Senirkent İlçe Başkanı Ercan Yalçın, Ekim ayı itibari ile işyerlerinde kullanılan elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zamları eleştirerek “İktidar, üreten, ülke ekonomisine artı değer katan, istihdam sağlayan esnaf, sanatkâr ve işletmelerimizin ayakta kalmasına ve yaşamasına köstek değil destek olacak önlemler almalıdır” dedi.

Ahilik haftası kutlamalarının hemen ardından gelen zamların esnafın belini büktüğünü söyleyen Yalçın, “Esnaf ve Sanatkârlar olarak 18-24 Eylül 2023 tarihleri arasında kutladığımız ‘Ahilik Haftası’nın ardından bugün esnaf, sanatkâr gibi ticari işletmelerimizle, sanayi kuruluşlarımıza bugün adeta ceza kesilmiştir. Zira ticari işletmelerimize ve sanayicimize kullandığı elektriğin satış fiyatına 1 Ekim’de, doğalgaz satış fiyatına 2 Ekim’de %20 zam yapılmıştır.

Bilindiği üzere, dayatılan zamlar, uygulanan yüksek faiz, fahiş vergi artışları kontrolden çıkmıştır. Zaten önlenemeyen işyeri kiralarının, işletme giderlerinin, mal ve hammadde artışlarının yanında bu defa elektrik, doğalgaz vb. artışlarla esnaf, sanatkâr ve işletmelerimiz kepenk kapatmaya zorlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

‘71 BİN 500 ESNAF İŞYERİNİ KAPATTI, BİRİ DE BENİM’

CHP Senirkent İlçe Başkanı Ercan Yalçın günden güne daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalan esnafların dayanacak güçlerinin kalmadığını belirterek açıklamasında şunlara yer verdi: “Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre; 2023’ün ilk 8 ayında kapanan dükkân sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış göstermiş ve 71 bin 500 esnaf da işyerini kapatmıştır. Ne yazık ki, bu esnaflardan biri de benim.

Uygulanan yüksek faiz, zamlar, yüksek kur ve fahiş vergi artışları haraca dönüşmekte, bu hazin tablo yeni işsizliklere ve üretimden çekilmelere neden olmaktadır. AKP iktidarı esnafa, sanatkâra, küçük ve orta boy işletmelerin sesini duymamaktadır. İktidar, üreten, ülke ekonomisine artı değer katan, istihdam sağlayan esnaf, sanatkâr ve işletmelerimizin ayakta kalmasına ve yaşamasına köstek değil destek olacak önlemler almalıdır.

Bu anlamda; iktidarı bir tür kamu hizmeti veren esnaf, sanatkâr ve işletmelerimize karşı adaletli ve vicdanlı olmaya davet ediyor; elektrik ve doğalgaza yapılan zamların geri çekilmesini talep ediyoruz.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.