• MODA YAPI

logo

11 Temmuz 2019

Çetinceli Sera Üreticileri Dertli, Çözüm İstiyor

Son yıllarda yaptıkları yatırımlarla gerek Çetince’nin gerekse bölgenin kaderini etkileyen sera üreticilerimiz, bu yılki sebze fiyatları nedeniyle oldukça sıkıntılılar.

Çetinceli sera üreticilerimizin verdiği bilgiye göre, bu yıl yaz sezonunda, komisyoncuların piyasasını belirlediği sebze fiyatlarında yaşanan aşırı düşüş nedeniyle, üreticilerin büyük oranda zarar edecekleri kaydedildi.

Üreticilerin verdiği bilgiye göre, bugün itibariyle domates fiyatları 1 ila 1,5 lira arasında değişirken; salatalığın alım kilosu 50 kuruş, kabağın ise 30 kuruş olarak seyrediyor.

Sözkonusu fiyatların bırakın kar etmeyi, maliyetlerin bile çok altında olduğunu belirten seracılar, “Piyasa ne yazık birkaç ağababanın elinde. Buna kimse de dur demiyor. Tüketici ucuza ürün yiyemiyor, üretici ürettiğinden para kazanamıyor, ama bu ağababalar her zaman kazanıyor. Biz, üretici olarak risk alan insanlarız. Kredi çekiyoruz, borç alıyoruz, evimizi satıyor bu işlere giriyoruz. Bizim üzerimizden fideci kazanıyor, ilaççı kazanıyor, yevmiye karşılığı çalıştırdığımız yüzlerce insan kazanıyor. Biz üretmek, kazanmak ve kazandırmak istiyoruz. Yetkililer laf zamanı geldiğinde her türlü sorununuza sahip çıkacağız diyor. Ama zor zamanımızda hiçbirini yanımızda göremiyoruz. Seçim zamanı her şeyi yapmayı iddia edenler, zor zamanımızda elimizden bir şey gelmez deyip kenara çekiliyor. Biz tarım piyasasında bu şekilde bir başıboşluğu istemiyoruz. Devletimiz, yetkililerimiz lütfen bu işe el atsınlar. Bunlar heba olan milli servetimizdir. Çalışmaya şevkimiz kalmıyor. Borç alanlar, kredi çeken arkadaşlarımız çok büyük sıkıntı içinde. Hepimiz borç ve icra kıskacı altındayız. Üretmek, üretici olmaya talip olmak suç mu?

Elektrik fiyatı artıyor, gübre fiyatı artıyor, ilaç fiyatı artıyor, işçilik maliyetleri artıyor. Ama, fiyatlar buna oranla artmıyor, tersine piyasanın durumuna göre düşüyor. Böyle bir düzende biz nasıl ayakta duracağız. Tarım piyasasının bu kadar başı boş olması ne bizi ne de tüketici mutlu ediyor. Bu şekilde birkaç sene daha giderse sadece Çetince’de değil, bölgede seracımız kalmaz. Bundan da herkes zarar görür. Biz gerek genel siyasetten gerekse yerel siyasetten bizim sesimizi duymasını ve sorunlarımız için çözüm aramasını bekliyoruz. Ondan sonra biz de üzerimize düşen yerli ve milli üretimi daha da arttırmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya söz veriyoruz. Ama sahipsiz kalırsak, bilin ki hepimiz bu piyasaya yenileceğiz, insanımız da ucuz ve kaliteli sebze ve meyve tüketemeyecek.” dediler.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre, 141.500 hektar tarım alanında 11.150 çiftçi ailesinin emek verdiği Yalvaç’ta, 80 hektarlık örtüaltı (sera) alanda 12.000 ton domates, 83 hektarlık örtüaltı alanda 12.450 ton salatalık; 645 hektarlık açık alanda 15.901 ton sebze üretimi gerçekleştirildi.

Özellikle örtüaltında üretilen domates ve salatalığın büyük kısmı şehir dışına satılırken, kalan kısmı da Yalvaç ve çevre ilçelerin ihtiyacını karşılıyor.

Çetinceli ve bölgemizde sera üretimi yapan tüm üreticilerimizin bu feryadını ilgili ve yetkililerin dikkatine sunuyor, çözüm üretilmesini diliyoruz.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.