logo

21 Haziran 2023

ÇALTI SARIMSAĞI İçin Yüksek Rekolte Beklentisi

Komşu ilçe Gelendost’a bağlı Çaltı Köyünde üretilen ve coğrafi tescil belgesi bulunan sarımsak üretiminde bu yıl yüksek miktarlarda rekolte beklentisi olduğu bildirildi.

Çaltı köyünde uzun yıllardır ata tohumları kullanılarak üretilen sarımsağın köyün en temel geçim kaynaklarından biri haline geldiği, farklı aroması ve lezzeti ile artık aranan bir ürün olduğu belirtildi. Konuyla ilgili olarak Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklama:

“Gelendost ilçesine bağlı Çaltı köyü sarımsak tarımıyla ön plana çıkmaktadır. Yıllardır ata tohumlarını kullanarak yetiştirilen sarımsaklar köyün en temel geçim kaynaklarından biri haline gelmiş durumdadır. Köyde yetişen sarımsak, aroması ve tadı nedeniyle 26.07.2022 tarihinde Gelendost Çaltı Sarımsağı coğrafi işaret alarak tescillenmiştir.

Köyde bu yıl yaklaşık 750 dekar alanda sarımsak ekimi yapılmış ve dekardan 900 ile 1.000 kg arasında bir verim beklenmektedir. Çaltı köyünde tamamen susuz olarak yetiştirilen, Çaltı Sarımsağı köyün yüksek rakımı, temiz havası ve iklim yapısı sebebiyle farklı aroması ve lezzetiyle özellikle yerel pazarlarda aranan bir ürün olarak adından söz ettirmektedir. Üretimi yapılan sarımsaklar taze ve kuru olarak tüketilmektedir.

Hasat zamanı, sarımsağın taze veya kuru olarak değerlendirme şekline göre değişmektedir. Çaltı’da sarımsak hasadı, yaprakların yarısının kuruyup yattığı zamandır. Bu dönem haziran ayının son haftası ile temmuz ayının ikinci haftası arasındaki dönemdir. Tüm çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı bir hasat dönemi dileriz.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.