• MODA YAPI

logo

28 Nisan 2022

Bir Köy Okulu’nda Farklı Bir Proje: ŞİMDİKİ ANIN FARKINDA OL

Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) kullanımıyla okullar için destek, araç ve hizmetler sağlayarak Avrupa’daki okullar arası işbirliğini teşvik eden “Etwinning” projeleri hayata geçmeye devam ediyor.

Bu kapsamda ilçemiz Bağlarbaşı Köyü’nde bulunan Şehit Halil Yavuz İlkokulu’nun Okul Öncesi Öğretmeni Nilay Akıncı tarafından bu eğitim öğretim yılında Focus With Mindfulness  (Mindfulness İle Odaklan) adı altında farklı bir “etwinning” projesi uygulandı.

Projeye Antalya, Kocaeli, İzmir, Ankara, Kayseri, Isparta ve İtalya’dan 10 öğretmen katıldığını belirten Öğretmen Nilay Akıncı, bu projenin amacının günümüzde teknolojik cihazların çocuklarda sebep olduğu odaklanma problemlerini “Mindfulness” teknik ve yöntemleriyle çözmek olduğunu ve projenin sonunda velilerden aldığı geri bildirimlerden projenin amacına ulaştığını dile getirdi.

Akıncı, “Mindfulness şimdiki anın farkında olma olarak tanımlanabilinir. Farkındalığı yüksek çocukların sosyal, duygusal, zihinsel ve bedensel gelişimlerinin bir o kadar olumlu olduğu bilimsel makalelere konu olmuştur.

Aldığım Mindfulness eğitimleri ile birlikte yürüttüğüm bu projede okul öncesi çağda Mindfulness uygulamalarının çocukların zihinsel, bedensel, sosyal-duygusal gelişimlerine ne kadar katkı sağladığını deneyimleyerek öğrendim.

Çocukların dikkat süreleri uzadı, problem çözme becerileri gelişti, duygularını daha iyi ifade etmeye başladılar.

Hem benim hem öğrencilerim için keyifle uyguladığımız bir proje oldu.” dedi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.