logo

29 Nisan 2024

Belediye Sarayı’nın depreme dayanıksız olduğu iddia ediliyor

Çözüm bekleyen pek çok sorunu olan ilçemiz ve belediyemizi olumsuz etkilemesi bekleyen bir iddia hem endişe hem de üzüntü yarattı.

İddialara göre, yaklaşık 35 yıldır hizmet veren ve Yalvaç Belediyesi’nin de yer aldığı Belediye Sarayı’nın depreme dayanıksız olduğu kaydedildi.

İddiaların ortaya çıkmasına neden olan gelişme, Belediye Sarayı’nın köşesinde, kendi gayrimenkulü olan alanda hizmet veren Halkbankası Yalvaç Şubesi’nin, Çınaraltı’nda daha önce Finansbank’ın hizmet verdiği işyerini kiralayarak taşınma hazırlıklarına başlaması oldu.

Duyumlara göre, 6 Şubat 2023 depreminin ardından şubelerinin bulunduğu binalar için deprem analizi isteyen Halkbank Genel Müdürlüğü’nün Yalvaç’taki şubesinin bulunduğu Belediye Sarayı’nda yapılan analizler sonucu, binanın depreme dayanıksız çıkması nedeniyle buradaki şubeyi kiralık bir alana taşımayı ve mevcut alanı satma kararı aldığı belirtiliyor.

Diğer yandan, Yalvaç Belediyesi’nce 2012 yılında yaptırılan deprem analizi sonucuna göre de, binanın depreme dayanıksız olduğu iddiası da dile getirildi.

İddialar endişe yaratırken, gerek belediyede bulunduğu iddia edilen rapor gerekse bankanın yaptırdığı iddia edilen analiz raporla ilgili olarak her iki kurumdan kanıtlı bir şekilde açıklama yapılması isteniyor.

Mevcut ekonomik darboğaza bir de bu sorunun eklenmesi ihtimali endişe yaratırken, belediye ve banka tarafından konuyla ilgili ne açıklama yapılacağı merak ediliyor.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.