• MODA YAPI

logo

05 Temmuz 2019

Belediye Meclisi temmuz ayı toplantısına yoğun ilgi

Yalvaç Belediye Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısı, yoğun bir izleyici katılımıyla gerçekleştirildi.

Yalvaç Belediyesi Meclis Salonu’nda 4 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.00’de toplanacak meclise tüm üyeler katılım gösterdi.

Toplantı salonunda izleyici olarak yerel muhalefet de tam kadro yer aldı. Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Yalvaç İlçe Başkanı Hasan Tercan Özgül ve bazı yönetim kurulu üyeleriyle İyi Parti Yalvaç İlçe Başkanı Fikret Çalışkan ve bazı yönetim kurulu üyeleri meclisin temmuz ayı toplantısına izleyici olarak katıldılar.

Toplantı başlangıcında, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, belediye meclis üyeleriyle izleyici olarak katılan tüm misafirlere hoşgeldiniz diyerek mevcut gündeme yeni bir madde eklemek istediğini belirtti.

Belediyeye ait işyerlerinin kiralama usulleri ve alacaklarıyla ilgili yeni bir yasal düzenleme olduğunu belirten Başkan Tütüncü, önergesinin gerekçelerini de ayrıntılı olarak açıkladı.

Daha sonra, toplantı gündeminin ilk maddesinde, Yalvaç Belediye Meclisi’nin 2 Mayıs 2019 ve 17 Mayıs 2019 günlü toplantı tutanakları ile kararları okundu ve üyelerce oylanarak kabul edildi.

Geçtiğimiz toplantıda alınan kararlar arasında yer alan belediye öncülüğünde yapılacak toplu konut kooperatifi projesinin akıbetiyle ilgili olarak İyi Parti Üye Ali İnce ve Ak Partili Üye Gencer Kondal, sürecin neden uzadığını sorarak, seçim öncesi aceleyle talep toplanmasının yanlış olduğunu savundular. Başkan Tütüncü, sürecin devam ettiğini belirterek toplamda üç ayrı konut alanı oluşturacaklarını söyledi.

Meclis gündeminin ikinci maddesinde, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’nın 2019 Mali Yılı Destek Programlarına başvuru yapılması ve Belediye Başkanına yetki verilmesi hususu görüşüldü. Bu maddenin görüşülmesi sırasında İyi Partili Meclis Üyesi Ali İnce, belediyenin hazırladığı projeler için daha geniş katılımlı bir sürecin işlemesi gerektiğini önererek, “Sizden önceki başkan Tekin Bayram’ın beş yıllık döneminde 16 proje desteği alınmış, sizin geçtiğimiz döneminizde sadece 1 tane destek alınmış. Dolayısıyla yöntemde bir yanlışlık olduğu açık. Bu konu daha iyi çalışılmalı.” dedi. Bunun üzerine BAKA’ya sunulacak projeler üzerinde çalışma yapmak üzere meclis üyeleri arasından bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Gündemin 3. maddesinde mülkiyeti belediyeye ait Abacılar Mahallesi 956 ada 20 parseldeki yerin, 5593 Sayılı Belediye Kanununun 15. maddesinin h bendi ve 75. maddenin d bendi gereği Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz devrinin yapılması konusu görüşüldü ve oybirliğiyle kabul edildi.

Meclis gündeminin 4.maddesinde, Kaş Aşağı Mahallesi 54 ve 89 nolu parsellerin belediye hizmet alanı, 55 nolu parselin sanayi alanı olarak belirlenmesi ile ilgili imar planı değişikliğinin görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

 

TÜTÜNCÜ: YENİ ELEMAN ALIMI YOK

Gündemin 5. maddesinde, mevzuat gereğince norm kadro dolu-boş kadro cetvellerinin ihdas, iptal ve değiştirilmesi konusunun görüşüldü ve kabul edildi. Bu maddenin görüşülmesi sırasında, bir soru üzerine, Başkan Tütüncü, tasarruf tedbirleri kaldırılmadıkça belediyeye yeni personel alınmayacağını açıkladı.

Bu madde görüşülürken İyi Partili İnce’nin belediyede personel arasında Sosyal Denge Tazminatı ödemelerinde adaletsizlik yapıldığını belirtmesi üzerine, başkan durumu doğruladı ve durumun kendi yetkisinde olduğunu kaydetti. İyi Partili İnce, ayrıca belediye içinde yapılan personel rotasyonunda partizanlık yapılıp yapılmadığını sorarken, Başkan yapılan değişikliklerin ihtiyaçlardan kaynaklandığını savundu.

Toplantı, bir sonraki toplantı tarihinin 6 Ağustos olarak belirlenmesiyle sona erdi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.