• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

23 Şubat 2018

BAKIR: Atanamayan Öğretmenler Çaresizlik İçinde

irfanbakır

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta Milletvekili İrfan Bakır, atanamayan öğretmenlerin sorunlarını dile getirdiği ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından cevaplanmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

 

 

Önergesinde sayıları 400 bini geçen atama bekleyen öğretmen adayının çaresizlik içine itildiğini belirten Bakır, şu an ülkemizde 109 bin öğretmen açığı bulunmasına karşın bu yıl yapılması planlanan 25 bin atamanın son derece yetersiz olduğunu ifade etti.

 

CHP Isparta Milletvekili İrfan Bakır’ın konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi:

 

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arzederim.

                                                                                    İrfan BAKIR / Isparta Milletvekili

Atanamayan öğretmenler sorunu ülkemizde adeta kanayan bir yara gibi gündemi meşgul etmeye devam etmektedir. Yapılan atamalar yetersiz kalmakta, ataması yapılamayan öğretmen adayları bitmek bilmeyen bir çaresizliğin içine itilmektedir. Bugün ülkemizde sayıları yaklaşık 400.000’i geçen ve atanamayan öğretmenlerimiz bir an önce atamalarının yapılmasını beklemektedir. 2013 yılında 50 bin, 2014 yılında 55 bin, 2015 yılında 67 bin, 2016 yılında 35 bin, 2017 yılında 40 bin öğretmenin ataması yapılmış ve 2018 yılı için 25 bin kişilik öğretmen ataması yapılması öngörülmüştür.

Yaklaşık 109 bin öğretmen açığı varken ve atama bekleyen öğretmen sayısı 400 bini geçmişken yapılması planlanan 25 bin kişilik atama sayısı son derece yetersiz kalmaktadır.

Bu bilgiler ışığında;

1-Ülkemizde 2003-2017 döneminde yıllar itibarıyla ataması yapılan öğretmenlerin branşlar itibarıyla dağılımı nasıldır?

2-Okullarımızda hangi branşlarda öğretmen açığı bulunmaktadır?

3-2018 yılı için öngörülen atanacak öğretmen sayısının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.