• MODA YAPI

logo

17 Eylül 2019

AYVALI KÖYÜ OKULUNU GERİ İSTİYOR

İlçemize bağlı Ayvalı Köyü’nde uzun yıllar hizmet veren Şehit Gökhan Arslan İlkokulu’nun yeterli sayının altında öğrenci bulunması nedeniyle kapatıldığı bildirildi.

Buradaki öğrencilerin Yalvaç Necati Akel YİBO’ya gönderileceğini öğrenen veliler okulun yeniden açılması için çeşitli girişimlerde bulunuyor.

Okulun kapatılması ve öğrencilerin başka yere gönderileceği kararının duyulmasının ardından harekete geçen Ayvalı Köyü Muhtarı Kudret Korkmaz ve öğrenci velileri dün öğle saatlerinde gazetemizi de ziyaret ettiler.

Okullarının kapatılmaması için her yolu deneyeceklerini ifade eden Muhtar Korkmaz ve Ayvalı’lı öğrenci velileri, yeterli sayıyı tamamlamak için komşu köy olan Mısırlı ile anlaştıklarını, şu an 25 olan öğrenci sayısının 50’ye ulaştığını, böylece okulun yeniden öğretime açılması konusunda bir engel kalmadığını belirttiler.

Yeterli öğrenci sayısına ulaşılmasına rağmen İlçe Milli Eğitim yetkililerinin okulun yeniden açılması konusunda olumlu bir cevap vermediklerini belirten Muhtar Korkmaz “Köy olarak okulumuzun tekrar hizmet vermesi için girişimlerimiz sürüyor. Öğrenci sayısı yetersiz dendi, gittik Mısırlı köyü halkı ile konuştuk anlaştık onlar da çocuklarını Ayvalı’ya gönderecek. Sayıyı tamamladık ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri henüz olumlu bir cevap vermedi. Köy olarak okulumuzun yeniden açılması için yardım talep ediyoruz” dedi. Muhtar Korkmaz ayrıca birkaç yıldır kapalı olan ve bu yıl açılan Bağkonak İlkokulu örneğini vererek bir an önce çözüm istedi.

Çocuklarını başka bir yere göndermeye karşı olduklarını belirten bazı veliler de yeterli sayıya ulaşılmasına rağmen okulun tekrar açılmaması halinde çocuklarını hiçbir okula göndermeyeceklerini belirttiler. Okullarının eğitim-öğretim için yeterli donanıma da sahip olduğunu ifade eden veliler taşımalı öğretim ya da yatılı okul gibi alternatiflerin çözüm olamayacağını, bir an önce okullarını geri istediklerini bildirdiler. Daha sonra Ayvalı’lı öğrenci velileri İlçe Milli Eğitim yetkilileri ve çeşitli siyasi parti temsilcileri ile görüşmek üzere gazetemizden ayrıldılar.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.