• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Alemdar İlkokulu öğrenci velileri 112 girişinin değişmesini istiyor

İlçemiz merkezinde 1 No.lu Sağlık Ocağı bahçesinde yapımı tamamlanmak üzere olan 112 Acil Servis İstasyonu’nun trafik çıkışı ile ilgili olarak Alemdar İlkokulu öğrenci velileri değişiklik yapılmasını istiyorlar.

Alemdar İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Süleyman Sönmez’in gazetemize verdiği bilgiye göre, ilkokul öğrencilerimizin giriş ve çıkışlarında herhangi bir tatsız olay yaşanmaması için tedbir alınmasını istediklerini, bunun için geç kalınmaması gerektiğini ifade etti.

Konuyla ilgili olarak Yalvaç Belediyesi’ne ve Yalvaç Kaymakamlığı’na dilekçeyle başvurduklarını ifade eden Sönmez, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Buranın ilk inşaatına başlanacağı günlerde orada bulunan yetkili ve sağlık personelle görüşen bazı veliler, buradaki ambulans giriş çıkışının bu yoldan olamaması gerektiğini, ileride sıkıntı çıkacağını, bir kazaya sebep olacağını iletmişler, sağlık personeli de bunu bildiklerini, araç giriş çıkışının arkadan verilmesinin onlar için de uygun olduğunu söylemeleri üzerine halktan itiraz gelmemiştir.

Ama bugün öğreniyoruz ki, araç giriş çıkışının tek yön olan ön taraftan yapılacağını öğrendiğimizde, konunun inşaattan sorumlu mühendisin “Hiçbir şey olmaz, sıkışıklık var ise iki duba koyarsınız” gibi cevaplar vermiştir. Tabii ki inşaatı yapan firma kendilerine sunulan plana uymak durumundadırlar.

Günümüzde 112 acil çağrı merkezleri çevre yollarının yanlarına yapılırken Yalvaç’ta ilçe merkezine yapılması uygun değildi. Sücüllü kavşağında bulunan 3 no.lu sağlık ocağı çağrı merkezi için uygun olmasına rağmen ilçe karakolunun, merkez ilköğretim okulu ve Türkoğlu Anaokulunun ve 1 no.lu aile sağlık ocağının bulunduğu dar ve tek yön olan bir yere yapılması, şu anda dahi sıkıntı olacağı gibi, ileride ciddi sıkıntılara ve can kurtarmak isteyen sağlık ekibinin çocukların canlarını tehdit etmesi kabul edilecek bir durum değildir.

Okulda öğrencisi bulunan veliler bu durumu her fırsatta dile getirdiği gibi gerekirse imza kampanyası başlatmayı, BİMER’e sikayette bulunmayı düşündüklerini söylemektedirler. Fakat diğer taraftan Yalvaç’ımıza yapılacak yatırıma da engel olmak istememektedirler.

1 No.lu Aile Sağlık Ocağı’nın yanına yapılan 112 Acil Çağrı Merkez İstasyonunun Alemdar İlköğretim Okulunun ve Türkoğlu Anaokulunun ana çıkış kapısıyla karşılıklı olması ve bu yolun tek yön ve yolun dar olmasından dolayı, öğrenci velilerinin öğrencileri okula bırakmada, okul giriş çıkışında yaşanan sıkışıklık ve kargaşa nedeniyle sıkıntı yaşamaktayız. Bu sıkıntıya bir de ambulansların bu yol üzerinden giriş çıkışı eklendiğinde ileride kazalara sebep olabileceği aşikardır.

Ayrıca Yalvaç’ın Alemdar İlkokulu’nun Merkez İlköğretim Okulu olması ve öğrenci mevcudunun çok olması, bir acil çağrı geldiğinde ambulansın çıkışı esnasında okul çıkışı ile çakışması halinde kazalara meydan verebileceği, dolayısıyla okuldaki yaşları 6 ile 9 yaş arası değişen çocuklarımızın yürüyerek evlerine gidip gelen öğrencilerimiz için de sıkıntı yaşayabileceği konusunda kaygılarımız mevcuttur. Bu kaygı okulda öğrencisi olan birçok veli tarafından da dile getirilmektedir. İhtiyaç duyulursa konu hakkında velilerden imza toplanacaktır.

İlçemizdeki Karakol Binasının da aynı yol üzerinde olması münasebetiyle konu hakkında İlçe Emniyet Müdürlüğü ile görüşülmüş olup, kaygılar dile getirilmiştir. Söz konusu sıkıntılar hakkında Müdürlükçe inceleme yapacaklarını beyan etmişlerdir.

112 Acil Merkez istasyonun inşaatının yapım aşamasında bulunması nedeniyle konunun Yalvaç Belediyesi nezdinde incelenmek üzere dilekçe ile müracaat yapılmıştır.

Yukarıda belirtilen risklerin ve sorunların yaşanmaması hususunda 112 ambulans giriş-çıkış kapısının ekteki krokiden de görüleceği üzere binanın arka kısmında müsait bulunan yola yapılması için ilgili kurumlar iletilmiştir.”

Konuyu yetkililerin dikkatine sunuyor, mümkünse planda gerekli değişikliğin yapılarak öğrenci ve ailelerinin rahatlatılmasını diliyoruz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.