• MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

03 Şubat 2021

Ak Partili Özer ve meclis üyelerinden sert tepki

Önce halktan özür dileyin, önümüze yandaşa değil Yalvaçlı’ya yönelik düzenleme getirin destek verelim…

Yalvaç Belediye Meclisi’nde dün akşam ciddi tartışmaların ardından tek oy farkla geçen imar düzenlemesi teklifi üzerine tartışmalar sürerken, Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer ve Ak Partili meclis üyelerinden de tepki açıklaması geldi.

Belediye Meclisi’nin şubat ayı gündeminin beşinci maddesine yer alan, sosyal konut alanı yapılacak alan ile etrafında yeniden bir revizyon yapılması teklifine hayır demelerinin, MHP İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez ve bazı yandaşlar tarafından “Sosyal konut projesinin yapılmasını istemiyorlar” şeklinde yalan ve yanıltıcı bir şekilde yansıtılmasının, baştan beri ince ince hesaplanan siyasi bir oyun olduğunu savunan Özer ve belediye meclis üyeleri, “Sosyal konut konusunda iyi niyetli olsalar, böyle yangından mal kaçırır gibi, işbirliğinden uzak bir tarzla iş yaparlar mıydı? Bu madde iyi niyetten uzak, halkımızı aldatıcı ve bazı yandaşlara rant sağlayıcı bir teklif içermekte olduğu için hayır oyu verdik.” dediler.

Siyasi ahlak ve memleket yararı bakımından 2019 seçiminden bu yana Halil Hilmi Tütüncü’nün hep yanlış adımlar attığını savunan Özer ve belediye meclis üyeleri şunları söylediler:

 

“Önce Yalvaç halkından söylediğiniz yalan ve onları kandırmanız için özür dileyin”

“Tüm Yalvaç halkının bildiği gibi, 2019 seçimleri öncesinde, seçimi kaybedeceğini anlayan Halil Hilmi Tütüncü, vatandaşın sosyal konut ihtiyaç ve talebini istismar etmiş ve hemen başlayacağı algısıyla binlerce vatandaşımızın müracaatını alarak seçimi manipüle ederek kazanmıştır. Seçim sonrası görülmüştür ki, Yalvaç halkı tam da seçim öncesinde, oyları alınmak üzere, kandırılmıştır, aldatılmıştır. Müracaatların üzerinden tam iki yıl geçtikten sonra, bugün söz konusu alanın imar mevzuatına uygun olmadığını ileri sürerek yeniden imar revizyonu istemekten yüzü kızarmayan Halil Hilmi Tütüncü’nün, Yalvaç halkından özür dilemek yerine, yine hayal olan bir sözde proje üzerinden halkımızı yanıltmaya çalıştığını üzülerek izledik.

Yalvaç’ta bir sosyal konut ihtiyacı söz konusudur. Bu ihtiyacın giderilmesi için bir yıldan fazla bir zamandır, TOKİ aracılığıyla yapılabilecek sosyal konutlar için işbirliği çağrısında bulunuyoruz. TOKİ başkanımızın ve milletvekillerimizin her türlü kolaylık ve destek taahhüdüne karşın, bir adım atmayan belediye başkanı ve ilçe başkanının, siyasi polemik ve demagojiyle meclis üyelerimizi hedef göstermeye çalışması siyasi ahlak seviye ve tarzlarına uygun düşmektedir. TOKİ için yaptığımız bütün çağrılara karşın, yaptıkları tek şey, 5 Ekim 2020’de Özyalvaç Gazetesi aracılığıyla yaptığımız harekete geçin açıklamasının ardından, 6 Ekim 2020’de Yalvaç Malmüdürlüğü’ne yazdıkları yazıdır. Bu yazıyı almak için defalarca belediye meclis üyelerimizin taleplerini göz ardı eden belediyenin TOKİ’ye müracaat konusunda yaptığı hiçbir işlem olmamıştır. Bu yazıyı bizden saklamanın, bizden destek istememenin manası nedir? Bu işin savsaklanarak sürüncemede kalmasını sağlamak değil midir bu tavır?

Milleti olmayan hayali bir projeyle kandıranların, yeniden kandırmaktan kaçınmayacakları ortadadır.

İlk olarak, iki yıl önce halka söyledikleri yalan için özür dileyerek, söyledikleri yalanı kabullenerek temizlenmeden, bugün yeniden bu konuyla ilgili kendilerini ciddiye almamızın mümkün olmayacağını ifade ederiz. Önce bu Yalvaç halkından söylediğiniz yalan ve onları kandırmanız için özür dileyin, ondan sonra aynı konuyla ilgili iyi niyetli olduğunuza biz de ikna olalım.

Gelelim bu maddeye neden hayır oyu verdiğimize…

 

“Çevre müdürlüğünden gelen yazının ardından geçen bir buçuk yılda neden beklediniz? Bu alanlardan hangi dostlarınız bu arada mülk edindi?”

İlk olarak, meclis gündemine getirilen bu konunun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 6 Eylül 2019 tarih ve 13172 sayılı yazısından tam bir buçuk yıl sonra gündeme gelmesini, Sayın Tütüncü neyle izah edecektir? Madem sosyal konut yapmak istiyordunuz, çevreye görüş sordunuz, cevabını aldınız, bir buçuk yıldır ne yaptınız, neden yattınız?

Bir buçuk yıl sonra gündeme getirdiğiniz konuyu yangından mal kaçırır gibi, konuşturmadan, tartıştırmadan kuru gürültüye getirmekte, toplantıdan sadece bir gün önce meclis üyelerine tebliğ etmekteki amacınız nedir? Bir buçuk yıl beklediğiniz konuda acelenizin sebebi nedir?

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün mevzuat çerçevesinde çizdiği sınırlar içinde projeye bir an önce başlamak yerine, bu alanda yirminin üzerinde adada imar düzenlemesi yapılmasındaki amacın iyi niyetli olduğuna inanmamızı nasıl beklemektesiniz? Özellikle, bu revizyonla pek çok arazide oluşacak haksız rant kazancı, Başkan Tütüncü ve MHP’li meclis üyelerinin vicdanını rahatsız etmekte midir?

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 6 Eylül 2019’da yazdığı cevaptan sonra, bugün imar değişikliği önerilen alanlarda hangi dostların, yandaşların mülk sahibi olduğuna bakmak gerekir. Bakmak gerekir ki, önerilen düzenlemenin iyi niyetle hazırlanıp hazırlanmadığını Yalvaç halkı daha doğru değerlendirsin.

Daha imar altyapısı tamamlanmamış, belediye tarafından hangi yol ve usulle yapılacağı belli olmayan bir proje gerekçe gösterilerek bu kadar büyük alan imar düzenlemesi yapılması, belki mevzuata uygun olabilir, ancak tüm Yalvaç halkı iyi bilmelidir ki, vicdanlara ve çağdaş şehircilik anlayışına uygun değildir. Yapılması son derece şüpheli bir sosyal konut projesi gerekçe gösterilerek geri dönüşü mümkün olmayan ve adalet açısından son derece şüpheli bu imar revizyonu teklifi, vicdanlarımıza uygun düşmediği için evet oyu vermeyi uygun bulmadık.

 

“Sosyal konut konusunda Türkiye’de destan yazan Ak Parti’yi karalayamazsınız”

Bizim Ak Parti olarak, tüm Türkiye’de destan yazdığımız SOSYAL KONUT konusunda, Yalvaç’ta yapılacak bir sosyal konut projesine karşı olmamız düşünülebilir mi?

Bizim karşı olduğumuz şey sosyal konut projesi değil, hayali bir proje üzerinden haksız rant kazancı elde ettirilmesi çabasıdır.

Sosyal konut yapma konusunda samimi bir belediye yönetimi olsaydı, iki yıl önce olmayan bir proje için binlerce insandan talep toplanır mıydı?

Sosyal konut konusunda samimi bir belediye yönetimi olsaydı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen görüşün üzerinden geçen bir buçuk yıl boyunca yatar mıydı?

Sosyal konut konusunda samimi bir belediye yönetimi olsaydı, partimizin, milletvekillerimizin, TOKİ başkanımızın her türlü destek çağrısı ve teklifine karşın, bir yılı aşkın süredir konu savsaklar mıydı?

Yalvaç halkımız, bilmelidir ki, dün akşam belediye meclisinde gündeme getirilen imar revizyonunun amacı, vatandaşımızın sosyal konut ihtiyacının karşılanması değildir? Olsaydı, aradan geçen iki yılda, yukarıda belirttiğimiz üç hususta bir adım atılmış olurdu.

Burada amaç, vatandaşın sosyal konut talebini gerekçe göstererek, bazı yandaşlar başta olmak üzere haksız ve adaletsiz bir rant kazancı sağlamaktır.

 

“Mevcut uygun alanlar için düzenleme getirin tam destek verelim”

İmar mevzuatının izin verdiği ölçüde konutları bu alana yapın, daha fazla talep için yeni alanları gündeme getirin, bu noktada her türlü desteği vermeye hazırız. Ama, yapılması şüpheli bu projeyi gerekçe göstererek geri dönüşü olmayan bir adımın atılmasına destek vermek, vicdana, siyasi ahlaka ve kamu yararına uygun düşmemektedir. Mevcut alana mevzuat ölçüsünde kaç daire yapılabiliyorsa proje ona uygun yapılsın, bunun yanı sıra Hayvan Pazarı’nın bulunduğu bölgede 80 dairelik bir alan yapıma hazırdır, Hıdırlık bölgesinde 40 dairelik bir alan yapıma hazırdır. Kooperatif yoluyla, sadece dar gelirli vatandaşlarımızın faydalanacağı ekonomik konutların yapılması koşuluyla tam destek vermeye hazırız.

Meclis üyelerimizin toplantıda verdiği önergeyi de kabul etmeyerek reddeden Başkan Tütüncü, çözüm üretmek yerine, rantçı bu düzenlemeyi meclise dayatmayı tercih etmiştir. Bakın görüntüde teklif ettiğimiz alan ve başkanın teklif ettiği ve bizim ret verdiğimiz alan şöyle:

Bu noktada, sayın belediye başkanına şu soruların cevabını samimiyetle vermesini beklediğimizi ifade ederiz:

1- İki yıl önce hazır olmayan bir alanda hayali projeyle seçim öncesi halktan neden başvuru aldınız? Kandırdığınız bu halktan ne zaman özür dileyeceksiniz?

2- Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 6 Eylül 2019’da cevap vermesine karşın, bir buçuk yıl boyunca neden tek bir işlem ile yapmadınız?

3- Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yazısında belirttiği ölçüde konutla bu projeyi yapmak yerine, Yalvaç’ın şehircilik dengesini bozacak şekilde ve bazı yandaşlara haksız kazanç sağlayacak bir düzenlemeyi getirmek iyi niyetli midir?

4- Daha önce yalan söylediğiniz bir hususta, yeniden size inanılmasını nasıl beklemektesiniz?

5- Tekrar aday olmayacağınızı ilan ettiğinize göre kalan üç yılda, hiçbir altyapısı hazır olmayan bu hayali projeyi yapabileceğinize inanmamızı bekliyor musunuz?

6- Vatandaşın sosyal konut ihtiyacının karşılanması konusunda bu kadar samimi iseniz, vekillerimizin ve bizim de sonsuz destek taahhüdü verdiği TOKİ Sosyal Konutları için belediye olarak neden bir yılı aşkın süredir müracaat etmemekte inat etmektesiniz? TOKİ için bizimle işbirliği yapıp vatandaşın sosyal konut ihtiyacının devlet desteğiyle ve en uygun maliyetle karşılanmasına yardımcı olacak mısınız, olmayacak mısınız?

7- Siz bu projeyi yapmadığınız takdirde, bu alanda yaşaması planlanan nüfusa göre yapılmış diğer konut ve ticari alanların akıbeti ne olacaktır? Şehrin ticaret merkezinin bu şekilde dağılması esnafa daha çok zarar vermeyecek midir?

8- Her türlü işbirliği teklif ve yaklaşımına rağmen, böyle oldu bittilerle, dayatmalarla çalışmanın memleketimize verdiği zararın farkında mısınız?

9- Memleket için her türlü konuda işbirliğine hazır olduğumuzu, belediye meclis üyeleri, parti yönetimi ve milletvekillerimiz ifade ettiği halde; siyasi polemik ve çatışmacı bir üslupla memlekete zarar verdiğinizi ve vermeye devam ettiğinizi nasıl izah etmektesiniz?

10- Yukarıda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından büyük bir vatanseverlik ve iyi niyetle yürütülen Cumhur İttifakı’nın ruhuna, ilçe başkanınızla birlikte sürekli zarar vererek hem Yalvaç’a hem de Cumhur İttifakı’na verdiğiniz zararı daha ne kadar sürdüreceksiniz?

Bu hususların cevaplanmasını beklediğimizi ifade eder ve bu hususla ilgili olarak şunları söyleriz:

Biz Ak Parti Yalvaç İlçe Teşkilatı ve Yalvaç Belediye Meclis Üyeleri olarak, Yalvaç’a TOKİ ya da belediye eliyle yapılacak her türlü sosyal konut projesine, mevcut mevzuat çerçevesinde tam destek vermeye hazırız.

Mevcut mevzuatı kamu yararı değil, özel şahısların yararı lehine olacak şekilde aşarak yapılacak her türlü düzenlemeye karşıyız.

Yalvaç’ın ve Yalvaçlı’nın hakkının ranta kurban edilmesine karşıyız.

Yalvaç’ta sosyal konut sorununun çözülmesi için, Başkan Tütüncü’den söylenen yalan ve halkımızın kandırılması için gerekli özürlerin kamuoyuna sunulmasının ardından, bizlerin hassasiyetlerinin de dikkate alınacağı her türlü işbirliğine açık ve hazırız.

Burada, sosyal medya üzerinden vatandaşın yanılmasına neden olacak şekilde Hayırlı olsun, söz verdik mi yaparız” mesajları paylaşan MHP Yalvaç İlçe Başkanına da şunu sormak istiyoruz: Henüz ortada kooperatif yok, imar mevzuatına uygun arazi hazır değil, atılmış tek bir adım yok, hayırlı olan nedir? Kime hayırlı olsun? Konut ihtiyacı nedeniyle ümitle bekleyip hayalleri yine istismar edilecek Yalvaç halkına mı? Yoksa 2019 Eylül’ünde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün görüş yazısının ardından söz konusu alandan mülk edinen dostlarınıza mı hayırlı olsun? Dar gelirli vatandaşlarımız için yapılacak konutlar demişsiniz; buradan ilçe başkanı olarak siz, belediye başkanı olarak sayın Tütüncü şu sözü verebilir mi: Yalvaç halkının malı olan bu arazide yapılacak konutların sadece ve sadece dar gelirlilere satılmasına yönelik bir düzenleme yapacak mısınız? Hiç evi olmayan ve geliri belli bir miktarın altında olan (TOKİ’de aylık beş bin liranın altında olanlar yararlanabiliyor) dar gelirli vatandaşlarımızın yararlanacağı hükmünü uygulamaya söz verebilecek misiniz? Yoksa, Düzkır’da olduğu gibi dar gelirliler yerine parası olanlara mı konut yapacaksınız?

Öyle ya da böyle, söz konusu revizyon kararı meclisten geçmiştir. İki yıldır sözünü tutmayan başkanın, önündeki üç yıllık süreçte ne yapacağını hep beraber görecek ve izleyeceğiz. Yalvaç’ın telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasının, vatandaşlarımızın konut taleplerine yönelik olarak yine yanıltılmasının bedelinin ağır olacağını da kendilerine hatırlatırız.

Gerçeklerin bu şekilde bilinerek, Başkan Tütüncü ve MHP İlçe Başkanının partimiz ve meclis üyelerimize iyi niyetli olmayan karalama ve yalanlarına itibar edilmemesini, olayın bütün boyutlarıyla ve gerçek bilgilerle değerlendirilmesini Yalvaç halkının takdirine sunarız.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.