• MODA YAPI
  • osman-köse-ak-parti-aday-adayı
  • osman-köse

logo

13 Nisan 2023

Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılması amacıyla “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı” yürütülüyor.

Projenin eğitim çalışması Gönen ilçesinde Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yürütülerek, projede görevlendirilen mühendisler tarafından Gülgönen Tarımsal Kalkınma Kooperatif Ortağı kadınlarla gerçekleştirildi. Proje doğrultusunda daha sonra tel direk ve fidan dikimi gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitü Müdürlüğü’nün iş birliği ile hazırlanan “Isparta Bölgesinde Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” 2023 yılı yatırım programına alındı. Projeden Gönen ilçesinde, ortaklarının tamamı kadınlardan oluşan S.S. Gülgönen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde yer alan kadınlarımız faydalanırken, projenin diğer kadınlara da örnek teşkil etmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Proje kapsamında böğürtlen ve ahududu yetiştiriciliği konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verilerek, bu bitkilerin yetiştiriciliği konusundaki teknik bilgilerin ve yeniliklerin kadın çiftçilere aktarılması amaçlandığı, ayrıca eğitim çalışması sonunda yapılacak teknik gezilerle kadınların üretim faaliyetlerini yerinde görmelerinin de sağlanacağı belirtildi.

Proje kapsamında ilgili kooperatif adına kurulan 2 bin m2‘lik alandaki telli terbiye sisteminde ahududu böğürtlen yetiştiriciliği yapılacağı, elde edilecek ürünlerin kadın kooperatifinde değerlendirileceği ve kooperatiflere gül ürünlerinin yanı sıra alternatif bir ürünle katkı sağlanacağı, projeye Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından her türlü teknik desteğin verilmeye devam edeceği de vurgulandı.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.