• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

21 Aralık 2016

AEDAŞ’tan ‘geleceğin mühendislerine’ iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi

????????????????????????????????????

AEDAŞ sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde Isparta Bölge Müdürlüğü’nde, Süleyman Demirel Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencilerine iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi verdi. Toplam 108 öğrencinin katıldığı eğitimde, geleceğin mühendisleri iş güvenliği tedbirlerinin nasıl alındığı, çalışma esnasında neler yapıldığını uygulamalı olarak görme olanağına sahip oldu

 

Antalya, Isparta ve Burdur’da 1,7 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle de paylaşıyor. Sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 2’nci sınıf öğrencilerini, Isparta Bölge Müdürlüğü’nde ağırlayan AEDAŞ, toplam 108 öğrenciye ‘iş sağlığı ve iş güvenliği’ konusunda özel eğitim verdi.

 

Eğitimde Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencileri iki grup halinde yer aldı. Geleceğin mühendislerine AEDAŞ’ın bölgede üstlendiği görev, dağıtım şebekesinde kullanılan malzemeler, elektrikle çalışırken iş güvenliğinde kullanılan kişisel koruyucu ve ekip donanımları hakkında bilgi verildi.

 

KORUYUCU MALZEMELERLE ÖZEL ÇALIŞMA

Elektriğin tehlikeleri, bu tehlikelerden korunmak için alınması gereken önlemlerle ilgili özel bir sunum da yapılırken, önce alçak gerilim sonra da yüksek gerilimde yapılacak çalışmalarla iş güvenliği tedbirlerinin nasıl yapılacağı AEDAŞ çalışanları tarafından uygulamalı olarak gösterildi. Toplam 108 öğrencinin katıldığı eğitimde, elektriğin tehlikelerinden korunmak için; elektriğin nasıl kesildiği, topraklama ve kısa devrenin nasıl uygulanacağı, alçak ve yüksek gerilimde elektriğin hangi aletlerle ne şekilde kontrol edildiği, uygulama yapılarak öğretildi. Yine yanmayan elbise, yüz siperliği, göz koruyucu, yanmaz başlık, ark eldiveni uygulamada kullanılarak yararları etraflıca anlatıldı. Ardından da eğitime katılan öğrenciler gerekli ekipmanlar ile aynı uygulamayı başarıyla gerçekleştirdi.

 

‘İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURAN BİR ADIM’

“Öğrencilerimizin uygulamalı olarak bu eğitimi almaları, işin önemini kavramaları, güvenlik kültürünün oluşması adına çok sevindirici” değerlendirmesinde bulunan AEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “Çünkü 2 yıl sonra bugünün öğrencileri, dağıtım sektöründe görev üstelenecek geleceğin mühendisleri olacak. Sektörün önde gelen bir kurumu olarak bu tür çalışmaların öneminin farkındayız. Üniversite ortamında bulunması zor olan imkânları AEDAŞ olarak öğrencilerimiz ile paylaşarak, eğitimlerine katkı yapmaktan büyük mutluluk duyduk” ifadesini kullandı.

 

Eğitime katılan öğrenciler de iş güvenliği önlemlerinin uygulamalı gösterilmesi ve öğretilmesinden büyük oranda yararlandıklarını belirterek, AEDAŞ yönetici ve çalışanlarına teşekkür etti. Uygulamayı başarı ile yapan öğrencilere şirket şapkası, iş güvenliği önlemlerini hatırlatan kokular, blok notlar, Altın Kurallar ve denetimlerde kullanılacak broşürler hediye edildi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.