• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

02 Aralık 2020

Adliye’ye Girişte “HES Kodu” Uygulaması

Kamu kurumlarına girişlerde “HES Kodu” uygulaması Yalvaç Adliyesi’nde de hayata geçirildi.

Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşınıp taşınmadığının güvenli şekilde paylaşımını sağlayan HES (Hayat Eve Sığar) Kodu sorgulaması Yalvaç Adliyesi’ne girişlerde de yapılamaya başlandı.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, HES kodu bulunmayan vatandaşların Adliye’ye giremeyecekleri bildirildi. Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuya ilişkin açıklaması:

“Son zamanlarda hasta ve vaka sayısındaki artışın hızla ivme kazandığı Covid-19 salgını nedeniyle getirilen ve genişletilerek uygulamaya alınan yasaklar kapsamında, bulaş riskini en aza indirmek ve alınan tedbirlerin sonuçlarını en kısa sürede almak amacıyla Adliyemizde HES kodu uygulamasına geçilmiştir.

Bu bağlamda HES kodu sorgulamasından sonra riskli olmadıkları belirlenenler ile adliye ile işi olduğunu belgeleyenlerin girişlerine izin verilecek olup, HES kodu olmayanların girişlerine kesinlikle izin verilmeyecektir.

Uygulamanın amacının toplum sağlığını öncelemek ve bulaş riskini en aza indirmek olduğunun bilinmesi ve herhangi bir mağduriyet yaşanmaması açısından uygulamayla ilgili tüm vatandaşlarımızın belirtilen hususlara riayet etmeleri önemle duyurulur.”

 


HES kodu nedir, nasıl alınır?

 

Hayat Eve Sığar Kodu ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayın…

 

https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.