• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

JANDARMADAN PLAKASI KURALLARA UYMAYANLARA UYARI

Isparta Jandarma İl Komutanlığı bir basın açıklaması yaparak, plakaları kanuna uygun kullanmayan sürücülere ceza uygulanacağını duyurdu.

 

Konuyla ilgili olarak yapılan basın açıklaması şöyle:

 

“A- KHK’ nin 20’nci maddesi ile değiştirilen 2918 sayılı Yasanın 23 üncü maddesine göre;

1. Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.

2. Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 Türk Lirası idari para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

3. Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilir. Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir.

4. Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

5. Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılır.

B- KHK’nin 21 inci maddesi ile 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesine eklenen fıkraya göre; Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10.000 Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılır. Vatandaşlarımızın cezaya maruz kalmamaları için hassasiyet göstermelerini önemle rica ederiz.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.